


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.7 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 75 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -3 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Transition Frequency | 75 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Gain Bandwidth Product | 75 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -80 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 550 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| hFE Min | 100 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 1205
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53860
Ext.Price$0.53860
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53860 | $0.53860 |
| 10 | $0.33257 | $3.32570 |
| 50 | $0.26821 | $13.41050 |
| 100 | $0.21630 | $21.63000 |
| 500 | $0.16500 | $82.50000 |
| 1000 | $0.14876 | $148.76000 |
| 3000 | $0.13070 | $392.10000 |
| 5000 | $0.11483 | $574.15000 |
| 10000 | $0.10088 | $1008.80000 |
